Ortodonti | Smiles312 | Dental Clinic | Çayyolu | Ankara
Ortodonti

Ortodonti

Bazı dişler yapısal olarak eğri, önde ve değişik hizalarda olabilir. Ortodontik diş hekimliği branşı dilerdeki bu ve bunun gibi işlevsel ve şekil bozukluklarını tedavi etmek için çalışır.

Ortodontik Problemler Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Ortodontik problemler, en temel eylem olan yeme ve çiğneme eylemlerinin kalitesini düşürür. Buna ek olarak eğri olan ve belli bir duruşu olmayan dişler konuşma bozukluklarına sebep olur ve dilin kelime telaffuzunu etkiler, dilin ağız içindeki duruşunu değiştirerek rahatsızlık oluşmasına sebep olur. Bu problemler daimi dişlerin ağız içinde yer alması ile daha belirgin hale gelir ve 10 – 13 yaş arasında ortodontik tedavi başlatılmalıdır. Eğer ortodontik, problemler yaşanmaya başladığı andan itibaren tedavi edilirse tedavi süreci daha kısa olacaktır ve tedavi sonuçları da daha başarılı olacaktır. Eğer diş teli tedavisi aksatılırsa ileri yaşlarda tel tedavisi uygulanabilir bu tedavi için en üst sınır 50 yaştır. Fakat bu durum yani ortodontik tedavinin ertelenmesi doktorlar tarafından önerilmez. Bunun yanı sıra ortodontik problemler, yani dişlerin çapraşık olması, çene kemiklerinin hareketleri ve büyüme problemler sebebi ile oluşan sorunlar yine ileri yaşlarda da rahatlıkla tedavi edilebilir. Bu tedavilerde yine diş telleri, damaklıklar ve plaektler ile tedavi edilir.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik tedavi yukarıda sıralanan problemlerin yaşanmaması için çeşitli yöntemler ile dişlerin düzeltilmesidir.

Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavi diş telleri (braket) ve damaklıklar ile yapılır.

Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Braket uygulaması, dişlere önden ya da arkadan (lingual) tel yapılarak uygulanır. Uygulamanın amacı dişleri çeşitli müdahaleler ile düzeltmek ve düzeltilen şeklin tel ile sabitlenerek ömür boyu düzgün kalmasını sağlamaktır.

Diş Telleri Ömür Boyu mu Kullanılır?

Hayır. Sadece tel uygulaması ile düzeltilen dişlerin ömür boyu düzeltilen şekilde kalması için bir süre kullanılır. Bu süre doktor tarafından belirlenir. Bu belirleme ise dişlerin düzelme derecesi ve en fazla ne derece düzelebileceğine göre değişmektedir. Braketler ile ortodontik tedavinin başarılı olabilmesi için mutlaka tellerin aksatılmadan uygulandığı şekilde muahafa edilerek kullanılması ve periyodik yenilemelerin, kontrolllerin aksatılmaması gerekir. Eğer bu tedavi aksatılırsa yapılan tedavi yarım kalır ve başarısız olur.

Diş Telinden Çekinen Çocuklar Nasıl İkna Edilebilir?

Ortodontik problemler genellikle çocuk yaşlarda yaşanır. Diş teli tedavisi ile kolayca çözümlenebilecek bu sorun, çocukların diş tellerinden korkması, hoşlanmaması ve çocuklar arasında alay konusu olması sebebi ile istenmez. Bu durum en çok ebeveynleri yorar ve diş teli yaptırmaktan çekinen çocuğu farklı şekillerde ikna etmeye çalışırlar. Bu konuda doktor ve ebeveynlere görev düşer. Çocuğunuzun sevdiği ve güvendiği bir diş doktoru tarafından diş teli uygulaması korkutulmayacak şekilde anlatılmalıdır ve bunun bir alay konusu olmadığı çocuğa empoze edilmelidir.

Bunun yanı sıra diş telleri, gridir. ( metal rengi). Bu nedenle estetik kaygılar ön plana çıkar. Fakat diş tellerinin bir çok rengi ve tipi vardır. Bu şekilde tedavi çocuklar için eğlenceli hale getirilebilir. Diş telleri,

- Pembe
- Mavi
- Yeşil
- Sarı
- Mor
- Beyaz
- Hayvan figürleri
- Çeşitli desenler gibi bir çok renk ve şekildedir. Çocuk için uygun olan ve eğlenceli olan renk, desen seçilebilir.

*- Bunun yanı sıra şeffaf diş telleri de vardır ve en çok tercih edilen tip şeffaf tellerdir.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş tellerinin çeşitleri vardır. Bunlar,

- Porselen ( diş rengi)
- Lingual
- Metal tellerdir.

Diş tellerinin çeşitlerinin nasıl seçileceği ise uygulanması gereken tel tipine göre belirlenir. Çünkü diş telleri,

- Sabit
- Hareketli olarak uygulanmaktadır.

Dişler için asıl tedavi, sabit braketler ile sağlanır. Sabit braketler lingual olarak ya da önden uygulanabilir. Bu tedavi için en uygun tip ise metal diş teli uygulamasıdır. Kullanılan alaşım ise titanyumdur. Titanyum ile barketin dişlere sabitlenmesi ve teller ile desteklenmesidir. Bunun yanı sıra porselenlerde kullanılabilir.

Hareketli diş telleri ise, hastanın uyurken çıkartabileceği, tedavi sonrası sabtileme ve koruyu işlev amacı ile uygulanan diş teli tedavileridir. Bu tellerde şeffaf ve renkli teller daha çok tercih edilmektedir.

Hareketli Diş Telleri Ne Zaman Kullanılır?

Hareketli diş telleri dişlerin tedavi olmasından sonra önlem amacı ile dillerin sabitlenmesi için uygulanır. Fakat bu süreç oldukça önemlidir. Eğer dişler tedavi oldu diye hareketli diş tellerinin kullanımı aksatılırsa, dişler yeniden şekil bozukluğu problemi yaşayabilir. Bu nedenle hareketli teller gün içinde kullanılmalı uyurken çıkartılmalıdır. Ağız içinde olmayan, çıakrtılan teller steril bir şekilde özel bir kutuda saklanmalı, ağız içine takılmadan mutlaka hem dişler hem de diş teli ayrı ayrı fırçalanmalıdır.

Diş Tellerine Alışma Süreci Uzun mudur?

Diş tellerine alışma süreci biraz zaman alabilir. Fakat bu süre içinde kesinlikle teller çıkartılmamalı ve tedaviden vazgeçilmemelidir. Özellikle lingual yapılan dişlerde alışma süreci daha rahatsız edici olabilir. Çünkü lingual teller dişlerin arka kısmına uygulanır ve çiğneme eylemini alışana kadar etkiler, dilin işlevini yine alışana kadar kısıtlar.

Diş Telleri İle Diş ve Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş telleri, uygulanan, ortodontik tedavi gören çouckların, gençlerin ve yetişkinlerin diş bakımına daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü teller sebebi ile dişleri fırçalamak biraz daha zor olabilir. Bunun için, diş tellerinin de arasını temizleyecek olan bir diş fırçası doktorunuz tarafından önerilecektir. Bu özel fırça ile dişler düzenli olarak fırçalanmalı, teller temizlenmeli ve ağız gargarası mutlaka kullanılmalıdır.

Ortodontik Tedavi Fiyatları Nelerdir?

Ortodontik tedavi çok seçenekli bir tedavidir. Bu tedavide fiyatlar,

- Dişlerdeki ortodontik problem ve bu problemin derecesi
- Hatanın yaşı
- Kullanılacak olan diş teli malzemeleri ( renkler, desenler, porselen, metal şeffaf madde vs..)

Gibi bir çok konu başlığına göre şekil değiştirebilir. Bu nedenle ortodontik tedavi fiyatları için mutlaka doktora başvurmak ve diş muayenesi olmak gerekir. Belirtilebilecek tek fiyat bilgisi ise porselen ve renkli uygulamaların daha maliyetli olduğudur. 

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yapılmamış.

Yorum Yaz

Paylaş

Diş Hekimi Çayyolu / Estetik Diş Kliniği © 2015 Smiles312 Dental Clinic. Tüm Hakları Saklıdır.IQ Smart Yazılım Çözümleri