Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist) kimdir?

Diş hekimliği’nin çocuk ağız ve diş sağlığıyla ilgili uzmanlık dalıdır.Pedodontist, 5 senelik diş hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra çocuk ağız ve diş sağlığı dalında uzmanlık programını bitiren, çocuklara yönelik her türlü tedavi ve koruyucu uygulamalarda uzmanlaşmışdiş hekimine verilen ünvandır.

Pedodontist, bebeklikten 12-13’lü yaşlara kadar çocukların dişlerinde ve ağızında oluşan problemlerin çözülmesi ve engellenmesiyle ilgilenmektedir.

 

Pedodontistlerin verdiği hizmetler nelerdir?

Koruyucu Uygulamalar:

 • Sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilgilendirmek
 • Çocuklara ağız hijyeni alışkanlığını kazandırmak ve kişiye özel koruyucu programlar belirlemek,
 • Ebeveynlerin çocuklarının ağız hijyeni konusunda bilgilenmesini sağlamak,
 • Dişlere flor uygulamak,
 • Gerektiği durumlarda dişlere fissür örtücü uygulamak,
 • Çocuklardaki zararlı alışkanlıkların (parmak emme, dil itme v.b) dişler üzerindeki etkilere karşı koruyucu ve durdurucu ortodontik tedaviler uygulamak ,
 • Dişlere gelen travmayı engellemek için spor yapan çocuklara diş koruyucularını uygulamak.

 

Tedavi Uygulamaları:

 • Süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin dolgu tedavisi
 • Süt ve daimi dişlerde kanal tedavisi
 • Diş çekimi
 • Dişlerde oluşan renklenmelerin ve plakların uzaklaştırıması
 • Dişlerde düşme ve kazalar nedeniyle meydana gelen kırıkların tedavisini içermektedir.

 

İlk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?

İlk diş hekimi muayenesi Çocuk diş hekimi uzmanı tarafından ilk süt dişinin sürmesini takiben (Genellikle 6 ay- 1 yaş arasında) yapılması önerilmektedir.Bu ilk muayene sizlere çocuğunuzun ağız sağlığı ile ilgili öneriler verilmekte ve sonraki 6 aylık düzenli kontrollerle diş sağlığını devam ettirmektir.

 

İlk muayenede ebeveyn olarak nelere dikkat etmeliyim?

İlk diş muayenesine gelmeden önce çocuğunuzun bir hazırlık sürecine ihtiyacı vardır.Bu süreçte tüm rol ebeveyni olan sizlerdedir.Muayene öncesi mutlaka çocuğunuzla iyi bir iletişimde olmalı ve rutin bir günmüş gibi davranmalısınız.Tedavi öncesinde gereksiz ve aşırı açıklamalar yapmayınız.Unutmayın ki siz ne kadar rahat olursanız çocuğunuz da o kadar rahat olacaktır. Diş tedavileri ile ilgili kendi korku ve kötü deneyimlerinizi çocuğunuzla paylaşmayınız.Tedaviye gelmeden önce çocuğunuza ‘Korkma, acımayacak’ gibi cümleler kurmayınız.Çünkü çocuğunuzun bilinçaltı bu durumu ‘Korkulacak birşey var’ diye algılayabilmektedir. Tedaviye gelmeden önce çocuğunuza tedavi sonrası ile ilgili vaatlerde (Oyuncak, hediye..vb) bulunmayınız.Bu durum diş tedavisinin zor bir işlem olarak algılanmasına neden olmaktadır.İyi bir iletişim için tedavi ile ilgili kararları diş hekimini ve çocuğunuzun birlikte vermesine izin veriniz.Hayatının hiç bir döneminde çocuğunuzu diş hekime götürme (iğne yaptırmak, diş çektirmek) ile tehdit etmeyiniz.

Tedavilere gelirken çocuğunuza özellikle ebeveyn olarak siz eşlik ediniz.Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı yanında getirebilirsiniz.Dikkatleri çok kolay dağılabildiği için bazen tedavi başladığında, çok küçük yaştaki çocuklar dışında, ailelerin bekleme salonlarında kalması daha uygun olabilmektedir.Ebeveynler eğer tedavi süresince mutlaka çocuklarının yanında olmak istiyorlarsa, mümkün olduğunca çocukla sözlü iletişim kurmamaya çalışmalıdırlar. Ebeveynler ne kadar çok tedavi sürecine müdahale ederse, diş hekimi ve çocuk arasındaki iletişim o kadar zayıf olur. Çocuklar yoruldukları ve uykulu oldukları zamanda daha uyumsuz olabileceklerinden tedavi saatlerinizi çocuğunuzun uyku düzenine gore ayarlamanızı öneririz.

İlk muayene sırasında çocuğunuzla birlikte ayna yardımıyla dişleri muayene ettikten sonra varsa tedavi edilecek dişler hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapmaktayız.Ancak daha da önemli bu seansta size ağız hijyeni uygulaması, beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkında bilgi vermekteyiz.

 

Çocuğumun beslenmesinde nelere dikkat etmeliyim?

Doğru beslenme ağız sağlığı için büyük bir öneme sahiptir.Yediğimiz birçok yiyeceğin ağızda kalan artıkları ağız pH’sında düşmeye (asidik ortam) neden olmaktadır.Oluşan bu asidik ortam da dişleri zayıflatmakta ve çürük oluşum riskini arttırmaktadır.Besinlerin içerdiği şeker oranının yanında ağızda kalma süreleri de çürük oluşumunu etkilemektedir.Yapışkan gıdalar ağızdan kolay uzaklaşamamakta ve dişlerin fissürlerinde (Diş yüzeyindeki oluklar) uzun süre kalabilmektedir.Bu nedenle asitli ve yapışkan gıdaların tüketilmesinden sonra diş fırçalama imkanı yoksa en azından su ile ağız çalkalanmalıdır. Bu tip gıdalar ara öğünler yerine ana öğünlerle birlikte tüketilmelidir. Ara öğünlerde daha besleyici olan şeker içeriği düşük olan sert sebze veya meyvelerin tüketilmesi iyi bir ağız diş sağlığı için önerilmektedir.

 

Çocuğumun dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?

Çocuğunuzun ilk dişleri ağız ortamında göründüğü andan itibaren her beslenme sonrası düzenli olarak dişlerini temizlemeye başlamalısınız.Bu amaçla temiz, nemli bir gazlı bez yada özel parmak fırçaları kullanabilirsiniz.Bebeğinize gece besledikten sonra diş yüzeyindeki süt ve mama artıklarını uzaklaştırmak için su veriniz.Bebeğinizin mamasına ve sütüne şeker ilavesi yapmayınız.Bebeğinize emziğini bal, reçel ve pekmeze batırıp vermeyiniz.

Çocuğun kendisinin 3 yaşına kadaryaptığı fırçalama fonksiyonel olarak tam bir önem taşımasa da, çocuğun fırçalama alışkanlığı kazanması açısından faydalıdır. Bu nedenlebu yaştaki çocukların dişlerini kendilerini fırçalamasına izin verilmeli ancak sonrasında ebeveyn çocuğun ulaşması zor bölgeleri kendisi temizlemelidir.Çocuğunuzu motive etmek için o dişlerini fırçalarken siz de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.Her öğünden sonra ve yatmadan önce dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.Uyku esnasında tükürük akışı azaldığından dişleri temizleme etkisi de azalmaktadır. Bu nedenle uyumadan önce dişler ve dil mutlaka en az 2 dakika süre ile fırçalanmalıdır.

 

Diş fırçası seçiminde çocuğun yaşına ve ağız yapısına uygun yumuşak kıllardan yapılmış olanları tercih edilmelidir.Kontrol edilmesini kolaylaştırmak için sap kısmı geniş olan fırçaları tercih etmelisiniz.Çocuğunuzun diş fırçasını 3-4 ayda bir değiştirmelisiniz.Diş macununun az miktarda kullanılması önerilmektedir. Diş macunu seçiminizde diş hekiminizden yardım alabilirsiniz.Burada dikkat edilmesi gerekn bir diğer konuda fırçalama işlemi öncesinde fırçanın ıslatılmaması gerekmektedir.Islak bir fırçada diş macunu daha çabuk köpüreceğinden bu durum çocuğunuzun daha erken tükürmesine ve öğürme refleksinin oluşmasına neden olmaktadır.Evde görebileceği bir yere diş fırçalama panosu asabilirsiniz.Ve her fırçalama sonrası pano üzerine yapıştırmalar asarak çocuğunuzun motivasyonunu arttırabilirsiniz.Bunun dışında 2 dakikalık süre tutabilmek ve zamanın daha eğlenceli geçmesini sağlayabilmek için bir kum saati kullanabilir ya da sevdiği bir şarkıyı açabilirsiniz.

 

Flor Uygulaması Nedir?

Flor doğadaki suda ve yediğimiz yiyeceklerde bulunan bir elementtir.Vücudumuzda ise en fazla kemik ve diş gibi sert dokularda birikmektedir.Flor, diş minesinin olgunlaşmasının yanında bakteri plağı ve diş çürüğünü engellemede de etkilidir.Flor, içme suyu, tuz, süt, damla ya da tabletler ile sistemik olarak alınabilirken, diş macunu, gargaralar, jel ya da solüsyon, cilalar, sakızlar ve diş dolguları aracılığıyla topikal olarak da uygulanabilmektedir.Topikal uygulamaların, sistemik uygulamalara kıyasla daha etkili olduğu araştırmalar tarafından desteklenmiştir.Çocuğun sağlığı açısından herhangi bir risk teşkil etmeyen bu uygulama diş hekiminiz tarafından 3-6 ayda bir kontrollü olarak uygulanabilmektedir.Bunun yanında çocuğunuz için gerekli florürlü diş macunu içeriği hakkında diş hekiminize danışmanızı öneririz.

 

Fissür Örtücü nedir?

Dişlerin çiğneyici yüzeyindeki oluklara (girinti) fissure adı verilmektedir.Fissürlerin düzensiz ve dar yapıları fırçanın ulaşmasını imkansız kılarak bakteri ve plak birikimi için ideal bir ortam yaratmaktadır.Ayrıca bu bölgelerde mine kalınlığı azaldığından çürük dentine daha hızlı ilerlemektedir.

Yeni çıkmış dişler çürüğe daha dayanıksız olduğundan fissür örtücü dişin ilk sürdüğü zaman da bile uygulanabilmektedir.Fissür örtücü uygulaması ağrısız ve çok kolay bir işlemdir.Uygulamanın hemen sonrasında çocucuğunuz birşeyler yiyip içebilmektedir.Fissür Örtücü süt azı dişler için 2-3 yaşında, Daimi 1.Azı dişler içinse 5-7 yaş arasında uygulanabilmektedir.Diş yüzeyindeki oluklar özel bir dolgu materyali ile kapatılmakta böylece daha kolay temizlenebilir bir yüzey elde edilmektedir.Fissür örtücüler diş dıkma ve gıcırdatma nedeniyle zamanla aşınabilmektedir ve 3-6 ayda bir yapılan rutin kontroller ile fissür örtücüde kırılan herhangi bir yer olup olmadığı kontrol edilmektedir.

 

Çocuğum diş travması geçirdiğinde ne yapmalıyım?

Çocuklarda diş travması, diş çürüğünden sonra en sık görülen diş problemlerinden biridir.Süt diş travmaları, sıklıkla 1 yaşında yürümeyi yeni öğrenen ve kas koordinasyonunu tam sağlayamayan çocuklarda görülebildiği gibi, daimi diş yaralanmaları ise okul döneminde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.Ve istatistiksel çalışmalar erkek çocuklarda travma görülme olasılığının kız çocuklara oranla 2 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.Çocuğunuzda gerçekleşen diş travmasında ilk yapmanız gereken ebeveyn olarak sakin olmalı ve en kısa sürede diş hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Sizin çok önemli görmediğiniz travmalar bile diş kayıplarına yol açabilmektedir. Yaralanmanın ne zaman, nerede ve nasıl olduğu ve çocucğunuzun tetanoz aşısı olup olmadığı ile ilgili bilgiler tedavinin şekillenmesinde oldukça önemlidir.Travma sonrasında çocuğunuzda biliç kaybı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı görülüyorsa mutlaka tıbbi destek almanız gerekmektedir.

Travma sonrasında dişin bir parçası kırıldıysa; kırılan parça bulunmaya çalışılmalı, akan su altında yıkandıktan sonra varsa ViaSpan solüsyonu  yoksa süt, tükürük veya serum fizyolojik içerisinde saklanarak en kısa sürede diş hekiminize ulaştırılmalıdır. Zamanında müdahale edildiğinde, uygun ortam ve şartlarda saklanan kırık parçalar özel yöntemlerde çocuğunuzun dişine tekrar yapıştırılabilmektedir. Çok parçalı,uygun olmayan kırıklarda veya kırık parçanın bulunamadığı durumlarda ise diş hekiminiz eksik diş kısmını dolgularla tamamlayabilmektedir.

Travma sonrasında diş tamamen yerinden çıkmışsa; dişin kök bölgesine dokunmadan tutarak akan su altında yıkamalısınız.  Tamamen yerinden çıkmış olan diş bir süt dişi ise yerine yerleştirmeye çalışmayınız.Ancak çıkan diş bir daimi diş ise mümkünse dişi yerine yerleştirip çocuğunuza bez parçası ısırtarak en kısa sürede diş hekiminize başvurmalısınız. Ancak bunu gerçekleştiremiyorsanız dişi ViaSpan solüsyonu  yoksa süt, tükürük veya serum fizyolojik içerisinde saklayarak en kısa sürede diş hekiminize ulaştırmalısınız. Kliniğe ulaşılan süre, travma sonrası ağız içerisindeki kemiğin yaralanma durumu veya dişin yerleştirmeye uygun olup olmamasına göre diş hekiminiz çocuğunuz için en uygun tedavi şeklini belirleyecektir.

Travma sonrasında eğer diş yerinden çıkmamışsa ve sadece sallanıyorsa elinizle daha fazla sallamaya çalışmayınız.En kısa sürede diş hekiminize başvurunuz.

Travma görmüş dişler iyileşme süresince mutlaka diş hekimi kontrolünde olmalıdır.Dişhekiminiz uygun aralıklarla dişi klinik ve radyografik olarak kontrol edecektir.Özellikle süt dişlerindeki travmaların, altta yeni oluşan daimi diş tomurcuğunu etkileyebileceği akılda tutulmalıdır.

 

Çocuğumu diş travmasından nasıl koruyabilirim?

Öncelikli olarak çocuğun bakımından sorumlu ebeveynler ve bakıcılar travma sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirilmelidir. 8-10 yaş arası çocukların en sık travma gördüğü zaman, okul saatleri içerisinde  olduğundan öğretmenlerin de bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eğer çocuğunuz herhangi bir spor dalıyla ilgileniyorsa, dişhekiminizden çocuğunuza  özel ağız koruyucu aparey yapmasını isteyebilirsiniz. Mouthguard adı verilen apareyler travma anında ilk şoku hızlıca absorbe ederek dişlere gelen kuvvetin şiddetini belirli bir ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca küçük yaştaki çocuklar için ev ortamında gerekli tedbirler alınmalı, kaygan zeminler ve sivri kenarlar güvenli hale getirilmelidir. Araç içerisindeki seyahatlerde mutlaka araba koltuğu ve emniyet kemeri kullanılmalıdır.Oyun parklarının da çocukların güvenliğine uygun olması gerektiği unutulmamalıdır. (Yumuşak zemin, korumalı salıncak ve kaydıraklar..vb)

ÖNE ÇIKAN UYGULAMALARIMIZ

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Smiles312 Dental Clinic

Çocuklar için dişlerin korunması ve çocuklarda yaşanan diş problemlerini[...]

Devamını Oku
Ortodonti

Ortodonti

Smiles312 Dental Clinic

Bazı dişler yapısal olarak eğri, önde ve değişik hizalarda olabilir. Ortodontik diş h[...]

Devamını Oku
İmplant Diş Ankara

İmplant Diş Ankara

Smiles312 Dental Clinic

Diş implantı, ölen diş kökleri yerine yeni ve yapay diş kökleri ekmek bu k&oum[...]

Devamını Oku
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Smiles312 Dental Clinic

Zirkonyum, metal grubuna mensup olan bir geçiş metalidir. Renk olarak gümüş&uu[...]

Devamını Oku
 • Popüler

Diş Hekimi Çayyolu / Estetik Diş Kliniği © 2015 Smiles312 Dental Clinic. Tüm Hakları Saklıdır.IQ Smart Yazılım Çözümleri